4 Şubat Prş.Güle Güle Amerika

IMG_7733Güle güle Amerika. Bir daha ne zaman görüşürüz bilmiyorum. Dünya büyük ve benim görmek istediğim çok fazla yer var. Üstelik ailecekgeziyoruz.com, ailecek gezmek demek ve zaman çok hızlı aktığı için çocuklarımız ile birlikte seyahat edeceğimiz süre de hızla azalıyor.

Sonrasında bloğun ismini değiştirmek gerekecek. Kocamla geziyorum, çocuksuz geziyoruz, tek başıma geziyorum, yaşlandık gezemiyoruz, eski anılarımız ile yeniden geziyoruz.com. gibi .

Bugün için anlatacak bir şey yok. Dün geceyi zaten havalimanı otelinde geçirmiştik. Sabah kalkınca da arabayı bırakıp havaalanına girmek dışında bir şey yapmadık. Sonrası, gelirken detaylı yazdığım gibi yaklaşık 20 saatlik bir yolculuk. Herşeyin yolunda gittiği, valizlerimizin kaybolmadığı ve güvenle evimize vardığımız bir yolculuk olduğunu söylemem yeterli..

Gelelim izlenimler ve veda kısmına..

Amerika, 20 li yaşlarımda hayallerimi süsleyen, yaşamak istediğim, ilham veren, orada yaşarsam dünya vatandaşı olacağıma inandığım bir yerdi. Evlendik, bu düşüncelerim devam etti. Green Card başvuruları, oralarda iş bulma, yerleşme planları..Bir süre böyle gitti. İlk Amerika yolculuğunu 1999 yılında yapmıştım. O kadar az şey biliyordum ki Orlando’daki Disney Land’in eğlenceli trafik ışıklarını Amerika’nın normal hali sanmıştım.

Ben büyüdükçe ve gördüklerim, okuduklarım bu süre içinde algılarımı değiştirdikçe, sonraki gidişlerimiz eskisi kadar özendirici olmadı.Ve sanırım finali de bu seyahat ile yaptım. İstanbul’da kaçmak ve uzaklaşmak istediğim ne varsa Amerika’da fazlası ile mevcut. Kalabalık, trafik, insanın üzerine üzerine gelen tüketim bombardımanı, evsizler, mekanik bir düzen..Ve yolda Ateş’e dedim ki,çocuklar buralarda okumayı seçerlerse bile benim bu yollara katlanacak enerjim yok..

IMG_7614Bu genel bakış açım.15 günlük tatilin izlenimine gelirsek,

San Francisco görülmesi gereken bir şehir.Kesinlikle bir ruhu var ve orada kalırken bunu hissedebiliyorsunuz.

Okyanusun uçsuz bucaksızlığı, dev dalgaları sizi bir yerlere sürüklüyor, izlemesi bile keyifli. Vaktiniz varsa dalga sörfünü siz de deneyin.

Lezzetli, yerel, küçük restorantlantların  peşine düşün. Oralarda daha doğal bir ortamda, şehrin yerlisi gibi hissederek anın tadına varın.

Route 1 deki küçük kasabaları keşfedin ve sokak pazarları, çiçek pazarları gibi, oraya özgü yerleri mutlaka gezin.

Gurme turlarına, vaktiniz varsa katılın.Carmel, Cambria gibi kasabalar gurme turları, üzüm bağları ,şarap tadımları ile meşhur yerler.

Çocuklu gezginseniz, mutlaka oyun parklarına girin ve çocuklarınız ile birlikte siz de çocuk olun. Sıkılsanız dahi onların enerjilerinin sizi  yukarı taşımasına izin verin. Kendinizi onlara bırakırsanız enerjinizin yükseldiğini göreceksiniz. Hayır demeden önce,  kısa bir süre düşünüp evet ile akışta kalın..

Alışverişi boşverin. Ama magnet, defter, kalem, biblo, kartpostal, şapka, tişört, kitap, minik objeler, yerel içecekler, soslar..  vs gibi size anı olarak kalacak ne bulursanız yanınıza alın.

Kısacası tadını çıkartın. Tadını çıkartmadan dönmeyin. Not alın, hafızanıza güvenmeyin. En çok da o gün aklınızda ne kaldı, sizi en iyi hissettiren an ne oldu? Onu not alın. Sonrasında, yani eve döndüğünüzde, onları okuyun. Çocuklarınıza da hatırlatın. Böylece canınız istedikçe o anlar, yeniden ,yeniden ve yeniden size keyif vermeye devam etsin.
IMG_8042Yolda olmak güzel. Tutkularınıza ortak olacak, dünyanın herhangi bir köşesini, rotamız bu olsun, diyerek seçtiğinizde size eşlik edecek canlarınız varsa, yolda olmak daha da güzel..Yoksa da üzülmeyin. Yolun kendisi zaten en büyük yoldaş.

Yeni bir gezide, burada buluşmak üzere,ailecekgeziyoruz’a devam.

 

 

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://ailecekgeziyoruz.com/4-subat-prs-gule-gule-amerika/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »