Neden Çocukla Gezmeli ?

Aslında sadece çocukla gezmemeli. Biz eşimle prş-pazar, cuma -pazar gibi iki üç günlük kısa tatiller de yaparız. Başbaşa bir şehre gider ve bazen romantik, bazen maceracı, bazen bizim çocuk olduğumuz anlar yaşarız. Efe ve Ela yokken ilgi ve sevgi doğal olarak birbirimizin üzerinde yoğunlaştığı için bu anlar kesinlikle ilişkiyi besler. Sokaklarda el ele yürümeyi yeniden hatırlatır. Kesintisiz sohbet etmenin keyfini, çılgın ve başıboş ve alabildiğine özgür gezmenin tadını hatırlatır. Ayrıca her birimiz ayrı ayrı arkadaş gruplarımızla da tatillere çıkarız. Bunlar da genelde 3-4 gün gibi kısa süreli programlardır. Benim ünv.’den arkadaşım beş kişilik bir grubum var. Onlarla her yıl Mayıs ayında bir yere gideriz. Nereye gideceğimize yönelik tek kriter, ucuz uçak biletinin bizi nereye götürdüğüdür. Bologna, İsviçre, Viyana, Marsilya, Londra…Bursa, Konya, Urfa, Antep, Eskişehir… Bir sürü yere gittik bu şekilde. Arkadaş grubu ile gezmenin sanırım en güzel kısmı onları tanıdığın ilk günlerindeki çocukluk haline dönebilmektir. Ben hayatım boyunca edindiğim ve arkadaşım dediğim herkesi, değer vererek koşulsuz sevmekten yanayım. Ama birbirimizin en küçük halini bildiğimiz bu beş kişi benim can dostlarımdır. Yani benim için filmdeki esas oğlan ve esas kız onlardır. Birlikteyken en doğal, en korumasız, en deli, en coşkulu ve en mutlu anlarımız, anılara dönüşür..

Evet gelelim ana konumuza; Neden çocukla gezmeli?

Çocukla gezmeli; çünkü çocuk, hayatı ve dünyayı, yaşadığı yerden ibaret sanmamalıdır. Çocuk dünyanın ne kadar büyük olduğunu görmelidir. İnsanların çeşitliliğini, mesafeleri, kültürleri tanımalıdır. Dünyanın ne kadar büyük olduğunu görerek merak etmelidir. Merakının peşinden gitmeli, ilham almalıdır. Gittiği yerlerde gördükleri arasında mutlaka bir şeylerden etkilenecek ve ona yönelecektir. Bu hem bütçe ile ilgilidir hem bütçe ile ilgisizdir. Eğer imkanınız elveriyorsa tabiki dünya sizin ve gidin gidebildiğiniz kadar. Ama yaşadığınız yerde de haftasonları, İstanbul’u, çevresini,tarihi yarımadayı, İstanbul’da yaşayan pek çok etnik kökeni keşfetmeye imkan var. Yine söz konusu yurt dışı seyahati ise internet elinizin altında. Önceden yakalanmış ucuz uçak biletleri, booking com gibi sitelerden uygun fiyata oteller, kiralık evler, tren yolculukları gibi pek çok seçenek ile bu işi ekonomik tutmak da mümkün.

Aile olmanın, ama gerçekten bir aile olmanın yolu unutmayın paylaşımdan geçer. Paylaşım sadece, ” günün nasıl geçti ? ” sorusu ile sınırlı değildir. Paylaşım… Adı üzerinde Paylaşmak. Paylaşmak vakit geçirmekle olur. Çocuklarımıza vakit ayırmak, bu vakti paylaşımlarla anlamlı kılmak gerekir.

Ve anne baba olarak temel sorumluluğumuz öğretmektir. Zaten hayatın doğal akışı içinde onlara sürekli öğretme halindeyiz. Ben diyorum ki ; geziler de öğretmenin bir parçasıdır. Hatta yaşayarak, dokunarak, gözlemleyerek, tadarak öğretir. Bu şekilde öğrenmek ise en kalıcı olandır.

Çocukla gezmeyi külfet olarak değil keyif olarak görenler, işte biz bu gruptanız ve bu gruba daha fazla kişiyi dahil etmek üzere ben buraya sürekli bir şeyler yazıyor olacağım.

IMG_1973

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://ailecekgeziyoruz.com/neden-cocukla-gezmeli/

Çocukla Gezmenin Altın Kuralları

Çocukla gezmenin öncelikli şartı sabırdır. Bu aslında çocuğunuza karşı sabırlı olmaktan ziyade tatilde yapılan işlerin çokluğuna karşı sabırlı olmakla ilgilidir. Eğer bir kış günü seyahat ediyorsanız otelden çıkarken onları kat kat giydirmek, eldivenler, bereler, botlar. Bir cafeye girdiğinizde kat kat soymak, sonra neyi nereye koyduğunuzu unutacağınız için sürekli bir arama halinde olmak, eğer çocuklardan biri …

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »