Sebeb-i Ziyaretimiz Pingyao

Çin’de gezilecek antik kentleri internetten araştırırken bulmuştum burayı. Nerede, nasıl giderim diye araştırırken Taiyuan’a hızlı trenle yarım saat mesafede olduğunu gördüm. Hoş Taiyuan, Nanjing’e hızlı trenle altı saat uzaklıktaydı, yani yaklaşık 1.100 km, ama olsun. Çin’de bir süre yaşayınca insanın mesafe kavramı değişiyor. 1000 km İstanbul- Gebze gibi algılanıyor. Üstelik İstanbul Gebze arasında yol alırken yaşayacağınız muhtemel trafik hızlı trende yok.

Buraya bir tam gün ayrılmasını öneririm. 2700 yıllık bir geçmişe sahip antik kenti rahatça dolaşabilmek için bu süre yeterli. Pingyao’da konaklama seçenekleri var. Taiyuan güney tren istasyonundan yarım saat mesafede. Neredeyse yarım saatte bir tren var ve ücreti 28 rmb. Trenden indikten sonra antik şehrin bulunduğu alan yaklaşık 6 km bu nedenle taksiyi tercih edebilirsiniz. Pingyao’yu İstanbul’un sur içi kısmına benzetebiliriz. Ancak çok daha iyi korunmuşu. Şehir, 225 hektarlık bir alana yayılmış. Antik surlar, sokaklar, yollar, içinde hala yaşam olan konutlar, tapınaklar sağlam bir şekilde ayakta. 1986 yılında Unesco Kültür Mirası listesine kayıtlanmış. Çin’in seyahat sitelerinde yaptığım okumalarda Çin’de en iyi korunan dört antik kentten biri olarak gösteriliyor. Yunnan- Lijiang; Sichuan- Langzhong;  Anhui-Shexian; Shanxi-Pingyao

Uzun bir geçmişe sahip antik kentin en önemli özelliği Qing hanedanlığının ilk finans caddesi olan West Street (ki bunun önemini  Amerika’daki Wall Street’e benzetebiliriz.) ve bu cadde üzerinde yer alan Çin’in ilk bankası Rishengchang Draft Bank. 1823 yılında kurulan bu banka Çin’deki ilk banka zincirinin başlangıcı ve bugün müze olarak sergileniyor. Çin’deki modern bankaların öncüsü olarak anılıyor. Qing Hanedanlığı döneminde Çin’in para birimi gümüş sikkelerdi. Tüccarlar için bu paraları bir yerden başka bir yere taşımak rahat ve güvenli bir yöntem değildi. İlk olarak bu banka, parayı bir senet sistemi vasıtasıyla taşımak üzerine uygun bir yöntem sunuyor. Tüccar bu şekilde bankaya para yatırabilir ve başka bir yerden bu parayı çekebilir hale geliyor.  108 yıl boyunca faaliyetine devam eden banka şimdi müşteri kabulü, toplantı odaları, veznesi, yemek hanesi gibi muhtelif bölümleriyle o döneme ışık tutuyor.  Fotoğrafta görülen odalarda banka personeli önemli müşterilerle bir araya gelerek istişarelerde bulunuyor, para piyasalarındaki dalgalanmalar, havale ücretleri, banka politikaları üzerine bilgiler müşterilere aktarılıyor. Bankada 4 ya da 5 işletme memuru tasarruf, kredi ve havaleden sorumluydu.  Antik şehrin giriş ücreti 100 rmb. İçeride gezilecek bazı noktalara turnikeli girişler konmuş ve biletinizin qr kodunu okutarak turnikeden geçmeniz gerekiyor. Antik şehrin haritasını içeri girerken alın ve özellikle görmenizi önereceğim noktaları belirtiyorum.

1-Surların üzerine çıkabileceğiniz iki kapı var. Biri South Gate. Akşam üzeri gün batımı ışığıyla buraya çıkıp eski evleri fotoğrafladığınızda şehrin otantik bir güzelliği var. Eylül sonu uluslararası fotoğraf yarışmasına ev sahipliği yaptığını da öğrendim. Şehir surları yaklaşık 12 metre yüksekliğinde. Genişliği yer yer değişmekle birlikte 3-6 metre arasında. Sıkıştırılmış topraktan yapılmış tuğlalar ve taşla örülmüş. Duvara yukarıdan bakıldığında Çin geleneğinde uzun ömürlülüğün sembolü olan kaplumbağa şeklinde. Güney kapısı kaplumbağanın başına benzeyen kısım.

2-Confucian Temple

3-Ancient Country Goverment Building

4-Rishengchang Draft Bank

5-Temple Of The City God

6-Qinqxu Toist Temple

Şehrin içindeki gezintiniz tamamlandıktan sonra Antik şehrin dışında yer alan iki yeri daha gezinize ekleyebilirsiniz. Biri Zhenguo Temple diğeri Shuanglin Temple. Her ikisi de tren istasyonuna yakın şehir merkezinde iki tapınak. Bunlardan Shuanglin’de çok sayıda heykel göreceksiniz. Antik heykeller müzesi olarak ismi geçen bu müzede 2000 den fazla budist heykeli görebilirsiniz. Geçmişinin 1400 yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Burası da Pingyao ile aynı tarihte UNESCO kültür mirası listesine dahil edilmiş. Öğle yemeğini Pingyao’da bir esnaf lokantasında yedim. Lezzette risk almak istemiyorsanız pilav masanın vazgeçilmezi. Yanına sebzeli tavuk sipariş ettim ancak sebze olarak eklenen şeylerin ne olduğunu anlamadım. 17.53 treniyle Taiyuan’a dönmek üzere yola koyuldum.

Pingyuan antik şehrinden güzel karelerle yazımı bitirirken Çin’in bin beş yıl öncesine ait geçmişine ışık tutan ve büyük ölçüde sağlam kalmış bu şehri yolunuz düşerse görmenizi tavsiye ederim.

 

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://ailecekgeziyoruz.com/sebeb-i-ziyaretimiz-pingyao/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »