Nisan Ayı Öncesi Bir Tavsiye

Fransa Kanal Gezisi’nin geçtiğimiz yıl Nisan ayında yapmıştık.Unutamadığımız tatiller arasında ilk sırada gelir.Bu gezinin yapılacağı en ideal ay da Nisan yada Eylül aylarıdır.Bir haftalık gezinin sonunda bloğuma aktardığım ve o anki duygularımı dile getirdiğim yazımı, bugün yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum.Belki Mart ayında plan yapar ve bu deneyimi bahar aylarında siz de yaşarsınız…

DSC_1300

”Her güzel şey süreli olduğu için mi güzeldir?Yoksa bundan sonraki hayatımızı oralarda geçirebilirmiydik?

Bilmiyorum…

Ama şunu biliyorum ki bu sakinlik,bu doğallık,konforsuzluk,insansızlık,az yemek,çok hareket,az giysi,bol oksijen,gecelerimize eşlik eden yıldızlar,mimozalar,papatyalar bana çok iyi geldi.
Onca seyahat yaptık ilk defa Efe bir geziden dönüşte ağladı.
Teknemiz bir hafta boyunca küçük evimiz oldu.Şunu anladım ki kendi hayatımızı kendi aldıklarımızla yani kendi elimizle daraltıyoruz.İhtiyacımız olmayan kıyafetler,mobilyalar,elektronik eşyalar…Bize eşyalarımızdan yaşam alanı kalmıyor.Halbuki ihtiyacımız olan şey ruhumuzu dinlendirmek.Bir çok şeye sahip oldukça ona orantılı mutluluğu artmayan tek canlı biziz sanırım.
Mutluluğun maddi isteklere ulaşmak ile elde tutulacağına inanan, aslında ürkek ve çoğu zaman bunca sahip olduklarına rağmen yalnız bir varlık.
En son Didim’de geçen o güzel çocukluk günlerimde yıldızların altında uyumuştum.Gündüzleri deniz kenarında, arkadaşlarımla birlikte kendimizi kızgın kumlara gömerdik.Kayaların arasında kendimi unutarak dolaşır ve elimdeki kovaya salyangozlar toplardım.Deliksiz öğlen uykuları uyur ,okuduğum kitaplarla uykudan önce, hayal dünyalarına dalardım.Kalkınca bisikletime atlar akşama kadar dolaşırdım.Eğer ev babaannemin kurabiyeleri de kokuyorsa keyfime diyecek olmazdı.Ağaçlara evler kurardım.Kozalaklar köftelerim olurdu.
Büyüdük de ne değişti ?? O zaman beni mutlu eden şeylere ruhumun yine ihtiyacı var..Nedir bunlar? Yine denizin sesi,ağaçların kokusu,yıldızların altında uyumak..Ağaçlardaki oyuncak evimizde oturmak yerine ağaçların gölgesinde oturmak kadar değişir aslında istekler..
Kitaplar yine beni hayaller alemine ve düşünceler dünyasına götürmek için var.Babanemin kurabiyeleri artık benim kendi aileme pişirdiğim mis kokulu yemekler.Çocukken bize doğal gelen sürekli hareketi artık istemediğimize ne zaman karar verdik?Yürümek yürümek kilometrelerce yürümek ,yürürken düşünmek bisikletle hızla yokuş aşağı inerken rüzgarı yüzümde hissetmek bunlar beni hala çok ama çok mutlu ediyor.
İnanıyorum ki sizi de mutlu edecek.Herkesin çocukluğundan bir parça var bu tatilde..
Doğanın içinde bir hafta geçirmek için kalkıp Fransa’lara kadar gitmek zorunda değilsiniz elbette..Ancak bu gezi size doğanın yanısıra farklı bir deneyim de vaad ediyor..
Kaptanı kendiniz olan minik bir dünya..
Fransa kanal turu..
www.locaboat.com
Bir araştırın derim.Pişman olmayacaksınız..Nisan 2013 Toulouse”

Not:Bu arada, bu yazıyı okuduktan sonra,Eylül ayındaki kurban bayramı tatili için hemen biletleri aldım.Bu sefer ki rota,Burgundy-Saone.Buraya Lyon üzerinden ulaşacağız.Merak edenler Locaboat sitesinden,destinations sayfalarını ziyaret edebilirler.

Canal Du Midi Gezisi’ni okumak için tıklayınız.

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://ailecekgeziyoruz.com/nisan-ayi-oncesi-bir-tavsiye/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »