Roma – Aralık 2016

Hepimizin hayatta, görmeyi en çok hayal ettiği bir köşe vardır değil mi şu dünyada? Ben, kendi hayalim neydi ya da şimdi nedir diye düşünüyorum da. Benim hayalim sanırım Tibet. Himalayalar. Neden orası? Çok da bilmiyorum. Dünyanın çatısı diye düşündüğümden olabilir mi acaba? Ya da hiçbir yer belki yeteri kadar uzak gelmiyor bana. Burayı düşündüğümde, kendimi nokta kadar bile hissetmeyeceğim, dibinde bir karınca kadar cüssemin kalmadığı bir dağ hayal ediyorum. Diğer bir hayalim Grönland. Grönland’da kendimi düşündüğümde ise bembeyaz bir boşluğa baktığımı düşünüyorum hep. Doğanın gücü, büyüklüğü ve insanın onun gücü karşısında hala tek çaresinin ona uyum sağlayarak yaşamak zorunda kaldığı yerler belki de benim hayalim.

Beni bir kenara bırakırsak Gamze’nin hayalini gerçekleştirmek üzere, ona bir doğum günü hediyesi olarak Roma bileti aldık. Roma bence insanı etkileyen, tarihin ve insan davranışlarının zaman kavramından bağımsız olarak mütemadiyen tekrar ettiğini gösteren çok önemli bir şehir. Daha önce bu blogda ailecek yaptığımız Roma seyahatini yazmıştım. Dolayısıyla sizlere yeniden Collesium, Vatikan, Aşk Çeşmesi, Fantom diyecek halim yok. Zaten bunların hepsini mutlaka geziyor olacaksınız. Bu nedenle ben Roma gezinizi nasıl renklendirebilirim onu yazmak isterim. Vatikan’ın içinden bilet alarak yani bir ücret ödeyerek, çatısına çıkmanızı öneririm. Yarı yolu asansörle kalan kısmı ise merdivenle çıkmak zorunda olduğunuzu bilerek çıkın lütfen. Buradan izlediğiniz manzara o tırmanışa değecek.

 

 

 

Yazımın içinde sizinle en çok paylaşmak istediğim önerim şu olacak : Trastevere tarafında kalın.Yani Tiber nehrinin batı yakasında. Burası İtalya’nın ve Roma’nın ruhunu yakalayabileceğiniz, turistik kalabalıktan uzak, nefis ve minik lokantalarla dolu, daracık arnavut kaldırımı sokaklı çok güzel bir yer. Biz bu bölgede Genovasi Apartment‘da kaldık ve kaldığımız evin tam karşımızda size keyifle tavsiye edeceğim restorantın adı da Le Mani in Pasta.
Ayrıca bu Roma seyahatinde Villa Broghese Bahçeleri’ni dolaştık. Park çok büyük. İspanyol merdivenlerinin üst tarafında kalıyor. Bu parkın içinde akülü golf arabaları var ve bunları kiralayarak parkı gezme şansınız da mevcut.

Keyifli yollar.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://ailecekgeziyoruz.com/roma-aralik-2016/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »