MACAHEL


Macahel, Artvin’in Borçka ve Gürcistan’ın Acara özerk cumhuriyetine yayılan vadi ve tarihsel bölgenin adıdır. Gürcüce ismi maca-bilek ve heli-el sözcüklerinden oluşuyor. Bölge, Karçal dağlarıyla Gürcistan ve Türkiye arasında doğal bir sınır olarak bölünmüş. Altı köy bizim, on iki köy de Gürcistan sınırları içinde kalmış. Türkiye’de kalan köyler, Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğurlu. Köylerin yerleşimi elin bileği ve devamında beş parmak gibi olunca Macahel ismi daha anlamlı geliyor. Girişte karşımıza çıkan ilk köy Düzenli Köyü. Asfalt yoldan vadiye doğru inerken karşınıza çıkan birkaç ev ve cami, köye geldiğinizi haber veriyor. Düzenli Köyünü geçtikten sonra bilek olarak Camili Köy geliyor. Burada bölgedeki çocukların yatılı olarak gittiği bir orta okul ve alış veriş için bir bakkal ve köylerin olmazsa olmazı kahve var. Bal satışı yaptıkları kooperatif de köyün içinde. Biz Efeler köyünde kaldık. Aslında konakladığımız yer bu köyün de biraz dışında, Bambulay Pansiyon’du.

Bölgede yaşayan insanların çoğu Gürcüce biliyor. Geçim kaynakları arıcılık. Karakovan balları bu yörenin.  Kafkas arı ırkı sadece bu bölgede yaşıyor. Ağustos ayının ortasında (23 Ağustos) Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal festivali var. Kafkas arısının yegane gen merkezi olan Macahel ‘in bu ayrıcalığını korumak için yöredeki tüm üreticiler bilinçlendiriliyor. Bu bölge aynı zamanda Unesco tarafından dünyanın sayılı biyosfer rezerv alanlarından biri olarak da listelenmiş. Yolumuzun üzerinde bir köprüye rastladık. Kraliçe Tamara köprüsü. Ortaçağ dönemine ait kemer taş köprünün  12. yy da yapıldığını okuduk.  Arabayı hemen olduğu yere bırakıp doğru köprüye. Köprüdeki eğlenceyi kimse kimseyi dereye atmadan bitirdik. Patika ‘ya hava kararmadan gitmek üzere yola çıktık.

Patika Pansiyon için kilometre olarak yine kısa ama süre olarak yirmi dakika bir yol  gösterdi navigasyon. Vardığımızda artık iyice pilimiz bitmişti. Akşam yemeğini yediğimiz gibi odamıza çekildik. Burası merkezin (merkez dediğimiz yerde de pek bir şey yok elbette) dışında. Görgit yaylasına ya da Fındık yaylasına çıkacaksanız buralar pansiyona yakın. Bambulay’ın sahibi Kenan Bey, ertesi gün Fındık Yaylası’na gitmemizi önerdi. 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://ailecekgeziyoruz.com/macahel/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »