Çocuklarla Tarihi Yarımada’da Gurme Turu

Bir cumartesi günü, Efe ve Ela ile Eminönü,Sirkeci, Karaköy ve Fatih hattında yarım günlük gurme ve fotograf turu yapmak istedik. Efe’nin 15.30 da biten futbolunun hemen ardından Üsküdar’dan Marmaray’a binerek soluğu Sirkeci’de aldık. Haftasonu İstanbul’da, toplu taşıma ve deniz yolunu, metro hatlarını kullanmak en mantıklı tercih bence.

ŞEKERCİ HAFIZ MUSTAFA

IMG_9882Sirkeci’de indikten sonra Yenicami’ye doğru yürümeye başladık. Yürürken ilk durağımız Şekerci Hafız Mustafa oldu.

Şekerci dükkanı ve çocuk. Zaten şekerci dükkanları çocuklar için mevcut değil midir?

Hafız Mustafa’nın 1864 yılında Bahçekapı’da doğduğunu, o gün bugün 5 defa el değiştirdiğini ve hala aynı işi, aynı yerde yaptığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

İstanbul’da tek tük kalan ve bu nedenle yaşatmamız gereken, kültürümüzün önemli bir parçası olan bu lezzet noktalarını, çocuklarla tanıştırmak çok önemli..
Akide şekerleri, badem şekerleri, çiftekavrulmuş lokumlar… Hepsinden azar azar seçip minik kese kağıtlarında paketlerimizi alıp çıktık.

 

IMG_9883

 

YENİ CAMİ

Bir zamanlar camiye çıkan merdivenlerde bir sürü kuşlar ve onlara atmak için yem alacağımız satıcılar olurdu. Camiye doğru yürürken Ela’ya bunu anlattığım için kuşları beslemeyi ümid ederek geldi. Ama merdivenlerde ne yemci ne de kuş gördük. Onun yerine bir sırnaşık kedi caminin avlusunda bacaklarımıza dolandı .

IMG_9962

Efe cami ile ilgili;

” -Anne bu cami yeni mi? Bu yüzden mi adı Yeni Cami? ” diye sorunca, caminin ne kadar eski olduğunu, kapısında da yazdığı gibi 1597 yılında yapıldığını anlattım. Merdivenlerin üstünden şöyle bir Galata Köprüsüne ve boğaza baktık. Bir kaç kare fotoğraf çektik. Yemek Yemek üzere doğru Mısır Çarşısına.

IMG_9905

IMG_9918


IMG_9889

IMG_9886

MISIR ÇARŞISI    

Mısır Çarşısına girmeden önce şöyle bir çiçek pazarına baktık, orada neler satıldığını çocuklara anlattım. Baktım Efe  niyeti bozarak, köpek de satılıyorsa gidip alalım mı diye beni sıkıştırmaya çalışıyor, hemen Mısır Çarşısının renk cümbüşüne kafalarını sokuverdim.

IMG_9907Mısır Çarşısı, başına eklenen Tarihi lafını en çok hakeden yer sanırım. Ben size uzun uzadıya anlatmayayım ama siz bir ara Mısır Çarşısının Geçmişi‘ni buradan tıklayarak okuyuverin. Adım atacak yer yoktu diyebilirim. İnsan seli eşliğinde çarşıya aktık. Bir kaç fotograf çektik ama Ela kaybolacak yada ezilecek diye özellikle çarşının sonuna kadar yürümedik.

IMG_9908

Çocuklar, lokumcu, kuruyemişci, kuyumcu ve baharatçıların renkleri, ışıkları ve tabi ki çarşının uğultusu ile şaşkına dönmüş bir halde  doğru Pandeli’ye.

PANDELİ

Turkmax Gurme’de harika bir börek tarifi izlerken tanıştım Pandeli ile. Gerçi 1901 yılından beri orada bu işi yapan bir esnaf lokantasını bunca zamandır tanımamış olmak da benim ayıbım. Gurme Kardeşim ile daha çok takılmalıydım sanırım.

Siz hala Bilal’i tanımıyorsanız sizi de tanıştırayım.ODTU’den bir grup arkadaş, hobi olarak başladıkları bu işi bayağı ilerlettiler. Sonradan Gurme oldular. İstanbul’u dere tepe gezip ilgilenen herkesi de hem gezdirip hem süper lezzet noktaları ile tanıştırıyorlar.

IMG_9923Neyse gelelim böreğe, usta böreğin arasına patlıcanlı bir harç koyup beşamel sos benzeri bir sos ile kat kat yapıp fırına verdi, servis aşamasında üzerine  2-3  yaprak, döner ekledi. Görüntü 10 numaraydı. Lezzetin de öyle olduğu muhakkak. Biz de çocuklarla orayı tercih ettik.

Ancak 12.00 de servisine  başlanan yemekler, günlük ve belli bir ölçüde yapıldığı için 15.00 gibi çoğu bitiyormuş. Biz bu nedenle sadece zeytinyağlı ve ızgara köfte ile yetinmek zorunda kaldık. Ancak bu bile lezzeti deneyimlemek anlamında yetti. Etin yanında harika bir patates püresi ve ıspanak püresi vardı.Yani ıspanak sevmeyen çocuklara bile yedirtecek cinsten.

Ortam da çok nostaljik. Mavi İznik çinileri, devasa avize, tavandaki minik kubbe ve küçük pencerelerinden görünen güzelim İstanbul manzarası ile kesinlikle tavsiye edeceğim bir mekan.

IMG_9925Buranın bademli kurabiyesi meşhurmuş. Çocukların tatlılığından herhalde hesabı ödeyip masadan kalkarken bize bu kurabiyelerden getirdiler ve çocuklara ikramımız diyerek çok zarif bir jest yaptılar.

www.pandeli.com.tr adresinden hem menüyü hem mekanı daha iyi tanıyabilirsiniz. IMG_9911IMG_9917

 

 

 

 

 

 

 

GALATA KÖPRÜSÜ

Köprüden geçişimiz  yemek sonrasına kaldığı için maalesef karanlığa kaldık. Aslında saat daha 17.30 du ama saatler kış moduna geçtiğinden günler erken kararmaya başladı. Köprüyü yarısına kadar altından, kalan yarısını üstünden yürüyerek geçtik. Yukarıdan sarkan oltalar çocukları çok mutlu etti. Daha erken bir saat orada olabilseydik balıkçıları seyretmekten büyük keyif alırdık. Efe karanlık nedeni ile istediği fotoğrafları çekemedi. Ama köprünün sonuna kadar yürümeye devam ederseniz, dayınız orada ve size baklava ısmarlayacak deyince bırakın yürümeyi koşmaya başladılar.

KARAKÖY GÜLLÜOĞLU

Baklava deyince en sevdiğim yer burasıdır. Ayrıca mekan da ayrı bir güzeldir. Bilal çayları ve baklavaları almak için sıraya girdi biz de dışarıda masa değil ama en azından oturacak tabure bulduk. Hem içerisi hem dışarısı çok kalabalıktı. Bilal yanında bol kaymak ile havuç dilimi ve fıstıklı şöbiyet almış. Zaten bence ne alırsa alsın hepsi benim için birbirinden lezzetlidir. Bu arada baklava konuşuyoruz ama çayları da baklavası kadar güzel. Bunu da yazmadan noktayı koymayayım:)

IMG_9929

Perşembe pazarının içinden Vezneciler yönüne doğru devam ettik. Su kemerlerine gelirken Bilal ,”-Pilav yemek ister misiniz?” diye çocukları gaza getirdi. Değil pilav yemek, aslında su içecek halimiz  bile yoktu. Ama Efe durur mu?Zaten Bilal de pilavı  öyle bir anlattı ki benim bile canım çekti.

TARİHİ UNKAPANI PİLAVCISI

Millet ekşi sözlükte hakkında sayfa sayfa yazmış. Kardeşim yıllardır biliyor, gidiyor ve yiyor. Pilav aşığı biri olarak ilk tanışmamızın bu kadar tok bir halde oluşu çok yazık bir durum. Yemin ederim aç olsam dolu dolu 2 tabak yerdim. Bu kadar güzelini, bloğumu okuyanlar bilir, Bodrum’da Kısmet Lokantasında yemiştim. Unkapanı plakçılar çarşısının orta yerinde, arabada satılan tavuklu ve nohutlu çeşitleri ile gece boyunca servis veren bir yer. Ayrı bir istasyon da karabiber, ketçap vs için koymuşlar. Plastik tabak, plastik kaşık, plastik tabure…Aslında belki de  ilginç olan bunca kalabalığın, sürekli sıra bekleyip, bir ritüelmiş gibi pilavı kaşıklaması. Ayran kıvamında. Zaten pilav da ayransız gitmez yani..

IMG_9937   IMG_9938IMG_9936

 

 

 

 

 

 

 

VEFA BOZACISI

IMG_9941Son durak Vefa Bozacısı. Boza içecek hal var mı derseniz cevabım kesinlikle hayır. Ama bu kadar yakınına yaklaşmışken Atatürk’ün boza içtiği bardağı görmeden geçip gidilir mi?Dükkanın önü ana baba günü desem abartmış olmam.

IMG_9959Tam karşısında bir kuruyemişçi var, mis gibi leblebi kavuruyor. Bozacıda leblebi yok. Karşıdan leblebini alıp bozanı içmeye dükkana gireceksin. Leblebiler 5 tl ve 10 tl lik kese kağıtlarında. Bozalar tarçınlı ve tarçınsız olarak bardaklarda servise hazır. Tanesi 3 tl. Ayrıca cam ve plastik şişelerde  bozanızı alıp eve de gidebilirsiniz. Kredi Kartı geçmiyor. Vefa Bozacısı,1876 yılında Vefa’da, Hacı Sadık bey tarafından açılmış. Hacı Sadık bey burayı açmadan önce omuzunda taşıdığı bakır güğümle, kış geceleri Osmanlı Sarayına boza satarmış. 4.kuşak aynı aile aynı yerde üretim ve satışa devam ediyorlar. Dükkanın girişindeki mermer basamak, yılların etkisi ile erimiş. Bu aşınmış mermer basamak alın teri ve emeği öyle güzel ifade ediyor ki. Nar ekşisi, limon sosu ve sirke de satıyorlar.

IMG_9940

Bu arada Vefa semti, mutlaka bundan sonraki bir haftasonunun konusu olacak. Çünkü o kadar güzel tarihi evleri var ki. Zaten,eski İstanbul zamanının aristokrat aileleri, bürokratları, saraya mensup kişileri bu semtde otururmuş.

O günlerden kalanları, çocuklarla tanıştırmakda fayda var.

GÜNÜN SONU

Sevgili Bilal bizi Mamaraya bıraktı ve Üsküdar’dan arabamıza bindiğimiz gibi çocuklar uyur bir halde evimize döndük. Onlar açısından çok güzel bir gün oldu. Tabi onlar mutlu olunca ben de çok mutlu oluyorum. Bu bloğun sayfalarında, neden çocukla gezmeli diye bir bölüm var. Çocuk ,dünyayı yaşadığı yerden ibaret sanmamalı diye başlayan bir yazı. Dünya ; ne yaşadığı kapalı çevreden, ne yaşadığı zaman diliminden ibaret . İstanbul’da yaşayan çocuk, İstanbul dendiğinde ,İstanbul’un geçmişten geleceğe nasıl bir köprü olduğunu, barındırdığı köklü tarihi, lokantası ile yemekleri ile bozacısı, şekercisi, hamamları, camileri, köprüleri, hanları…..kısaca sahip olduğu tüm zenginliği ile bu mirası bilmeli ve korumalı. Biz uzun zamandır ihmal ettiğimiz bir programı geç de olsa  yaptık.

Devamı gelecek. Bu sayfalarda.

IMG_9946

IMG_9932

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://ailecekgeziyoruz.com/cocuklarla-tarihi-yarimadada-gurme-turu/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »