Pazar Dönüş-Kayseri

Sabah 5.30 da kalktık.Otelimizin terasının arka tarafından tüm balonlar kalkış için hazırlandığı görülüyordu.

IMG_7124

IMG_7125

IMG_7126

IMG_7127

IMG_7129

IMG_7135

IMG_1433

IMG_1443

IMG_7141

Damdan dama bu görüntüleri almak için zıpladık..Bu arada saati de 7 ettik.Yeniden uyuyamadık.Kahvaltımızı ettikten sonra otele ücretimizi ödeyerek Kayseri’ye doğru yola çıktık.

Kayseri’de şehrin içinde dolaştık.Pastırma aldık.Biz,İmamoğlu diye bir marka aldık.Gayet de lezzetliydi.Sonra Elmacıoğlu İskender’e gittik.Öğle yemeğimizi yedik.Adının iskender olduğuna bakmayın biz mantı yedik,annemler ızgara tavuk Bilal’de yağlama diye lahmacun benzeri yöresel bir yemek..

Ardından babamın İstanbul’da yaptığı araştırma sonucu keşfettiği ve bizim de onu dinleyerek görmekten  çok mutlu olduğumuz Ağırnas köyüne yola çıktık.Ağırnas köyünü meşhur yapan Mimar Sinan’ın doğduğu kasaba olması.Bunun kadar önemli bir özelliği de 3500 yıllık bir yerleşim oluşu.

 

IMG_7188

 

IMG_7160

IMG_7161

IMG_7189

IMG_7163

IMG_7164

IMG_7165

Mimar Sinan bu köyde doğmuş ve 22 yaşına kadar yaşamış.Doğduğu ev zemin ve bodrum katı.Bu bölüm yer altı şehirlerine benziyor.Mimar Sinan’ın 7.kuşaktan torunlarına burası miras kalmış ve onlarda bizim fotograflarını çektiğimiz üst katları yapmışlar.Ağırnas köyünün altı  yer altı şehirleri ile dolu..Evler tüm köyün altından delhizler ve tüneller ile birbirlerine bağlı.Işığı,rengi ve en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği ile mutlaka görülmeli.Ayrıca buraya giderken Gesi Bağlarından geçiliyor.Burası da yeşillikleri ve doğası ile meşhur Kayseri’ye 20 km mesafede görülesi bir yer..

Uçağımız akşam üzeriydi ve oldukça yağmurlu bir havada kalktık..Eğlenceli,yorucu,bir arada olmanın getirdiği mutlulukla dolu bir haftasonu geçirdik.

Kapadokya’ya mutlaka gitmişsinizdir yada gideceksinizdir.Böyle bir program yaptığınızda bence yanına  mini bir Kayseri turu ve özellikle Ağırnas Köyünü katın..

Güzel yolculuklar..

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://ailecekgeziyoruz.com/pazar-donus-kayseri/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 

Translate »